Aleš Veselý

Projdu-li, už se nevrátím. Mrazivá výstava Aleše Veselého

24.9.2016
Měl jsem to štěstí zdokumentovat exponáty geniálního českého sochaře prof. Aleše Veselého, který nečekaně zemřel 14. prosince minulého roku. Z klasické produktové fotografie ale nakonec vzniklo něco jiného.

Galerii města Pardubic se povedlo dát dohromady unikátní díla z temného období 70. let. Hranice se zavřely, normalizace jela naplno, část lidí nadšeně vstupovala do strany a druhá část propadala skepsi, beznaději. Nic to neilustruje víc, než destruktivní tvorba A. Veselého z oné dekády.

Mým úkolem bylo zdokumentovat všechny exponáty pro archiv a promo galerie.

V galerii jsem byl 2 hodiny sám, nechal jsem svítit jen bodová světla. Všude groteskní tvary, ale tvořené převážně šrotem, nepotřebným materiálem. Dřevěné prvky jsou naschvál poničené ohněm, trčí z nich dráty, jako kdyby se samy snažily opravit a přežít další den. Někde jsem měl pocit, že koukám na odhozené roboty, jinde jsem viděl vzpomínky na doby, kdy to ještě vypadalo jinak. Rez, prach, patina.

Původně jsem chtěl odfotit prakticky produktové fotky, tzn. každý detail vysvítit a udělat maximálně zřetelný a s reálnými barvami. Vzhledem k výše uvedenému jsem ale nakonec zvolil tlumenější barvy a lehčí podexpozici. Pro pocit, jako když procházíte věci na půdě.

Výstavu můžete navštívit do 30.10. v GMP, Příhrádek 5, Pardubice.

Galerie

Aleš Veselý GMP Aleš Veselý GMP Aleš Veselý GMP Aleš Veselý GMP Aleš Veselý GMP

Jiří Zahrádka

Webdesign by Jiri Zahradka, 2017. Thanks to Lokesh Dhakar for Lightbox script. All right reserved. Using any of these photos without our permission is forbidden.